Ajanda

A Musical Home: Erken Müzik Eğitimi

25 Eylül 2015
a musical home bebekler ve çocuklar için erken müzik eğitimi
Paylaşım
0
Yorum
0
Temi Hason
[TÜM YAZILARI]

Temi Hason, New York’ta yaşayan, Türk asıllı, İstanbul’lu bir Müzikal Tiyatro ve Çello sanatçısıdır.
Türkiye’de Marmara Üniversitesi ‘Müzik Öğretmenliği’ ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konse...

[DEVAMINI OKU]

"4-12 ay arası dönemde, bebeğinizin dikkatini yakalamak, el-göz koordinasyonunu sağlamak için müzik ve küçük müzik aletleri çok önemli."

Ailenin en küçüğü olmamama rağmen, öyleymişim gibi şımartılan bir bireyi olarak, bugüne kadar yakın çevremde doğumuna tanıklık ettiğim kimse olmadı. Hiç birini doğumundan itibaren tanıyacağım, her adımından haberdar olacağım, henüz bir bağlantı olmadan bu kadar seveceğim ve inanılmaz bir koruma içgüdüsüyle güvende tutmak isteyeceğim aklıma gelmezdi.

Yeğenimin doğmasıyla bu garip duyguları ben de yaşadım.

Beş seneyi aşkın bir süredir, kendi sahne hayatımın yanı sıra, her yaştan ve farklı kesimden çocukla çalışıyorum. Onlarla çalışıyor olmak -aslında evet- çok yorucu; fakat çocuklar sizi yenileyen, bir araya geldiğinizde her şeyi unutabildiğinizi, unutabileceğinizi gösteren varlıklar. Sizi o taptaze, saf dünyanın içine çekebilen ve o dünyanın varlığını hatırlatabilen minik kişilikler.

 

erken müzik eğitimi

 

Türkiye’de Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü ile İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Çello ve Müzikal Tiyatro Bölümünü bitirdikten sonra, bunlar bana yetmedi, deyip New York’ta burslu Müzikal Tiyatro okuyarak, aslında hep eğitim hayatının içinde olmak istediğimi fark ettim. (Okul çok güzel bir şey.) Çözümünü de, bunun bir parçası olarak, yani öğretmen olarak devam etmekte buldum.

Türkiye’de ve New York’ta devlet okullarında çalıştım, onların müzik programlarını hazırladım. New York’taki özel okullarda hâlâ çocuklara müzik programları yazmaya ve öğretmeye devam ediyorum.

Sahne hayatım çok yoğunlaşınca okullara bir süreliğine ara vermek istedim; fakat öğrencilerim beni bırakmayınca farklı bir çözüm üretmem gerekti. Ben de bugüne kadarki deneyimlerimi ve okuduğum alanları birleştirerek, 4 aylıktan 5 yaşa kadar olan çocuklara özel tasarlanmış, müzik dersleri sunan ‘A Musical Home’ isimli şirketi kurdum. (www.amusicalhome.com adresinden web sitemi ziyaret edebilirsiniz!)

Öğretmenlerin hayattaki rolü büyük. Barbie’lerine benim ismimi veren, ben artık yokum diye müzik dersine gitmek istemeyen, her gördüğünde üstüme atlayan, beni aynı zamanda arkadaşı olarak görüp paylaşımlarda bulunan bütün muhteşem öğrencilerime selamlarım olsun!

 

bebeklere erken yaşta müzik

 

4 ay mı, nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim; ama aslında müzik eğitimi anne karnındayken başlıyor bile! Hamileliğiniz boyunca, özellikle zevk alarak dinlediğiniz müziklerin hepsi bebeğinizin de hafızasına kazınıyor. Özellikle klasik müzik dinlemek, anne karnındaki bebeğinizin rahatlamasını sağlıyor. Doğumdan sonra bebeğiniz, ona hamilelik döneminde dinlettiğiniz müzikleri duyduğu zaman tanıyor. Tıpkı sizin sesinizi tanıdığı gibi…

4 aylık bir bebeğin, annesiyle veya bir büyük eşliğinde katıldığı derslerde verdiği tepkiler işime beni tekrardan aşık ediyor. Çoğu zaman annelerin de şaşkınlıkla izlediği, bebeklerimizin ‘ilk’lerinin gerçekleştiği derslerimiz oluyor.

4 aylık bebeğiniz artık müziği duyduğunda algılayabiliyor. Tekrar etmek, çocuklarda çok önemli olduğu için, belli bir süre sonra bebeğinizin verdiği tepkilerin çok daha anlaşılır olduğunu siz de göreceksiniz. Özellikle bu yaşta kullanılan sesli, küçük müzik aletleri çok ilgilerini çekiyor!

 

amusical home bebek müzik okulu

 

4-12 ay arası dönemde, bebeğinizin dikkatini yakalamak, el-göz koordinasyonunu sağlamak için müzik ve küçük müzik aletleri çok önemli. Bebekler, ses çıkaran her şeyden bu dönemde çok etkilenecektir. Özellikle müzik aletlerine dokunup onların titreşimlerini hissediyor olmaları, bebeğinizin dünyasına önemli bir katkıda bulunacaktır.

Bebekler 4-7 aylıkken farklı sesler olduğunu, 8 ay ve daha sonrasında ise kalın ses-ince ses gibi ayrımları anlayacak duruma geliyor. Şarkı söyleyen birinin karşısında bebeğinizin çıkardığı farklı sesler bunun bir göstergesidir.

 

minionmag temi hason erken dönem müzik eğitimi a musical home

 

9-12 ay arasında, bebeğiniz duyduğu sesleri, kendi sesini aşağı-yukarı kaydırarak taklit etmeye başlar. Ayrıca sesler arasındaki benzerlik ve farklılıklara da duyarlıdırlar. Bu sebeple, kendilerinin yapabileceği müzikler, müzik aletleri yardımıyla çıkarabilecekleri sesler bu yaş grubu için çok önemlidir.

Müziksiz hayat, hayat değildir!

Yorum ve sorularınız için benimle amusicalhome@gmail.com mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

TEMI HASON
www.amusicalhome.com
www.temihason.com

"Doğumdan sonra bebeğiniz, ona hamilelik döneminde dinlettiğiniz müzikleri duyduğu zaman tanıyor. Tıpkı sizin sesinizi tanıdığı gibi…"