Ajanda

260 Haftalık Hamile Bir Kadının Öyküsü

11 Mart 2017
amerikada doğum izni olmamasını eleştiren reklam filmi
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Federal yasada yer almadığı için çalışan kadınların ücretli doğum izni alamadığı Amerika Birleşik Devletleri’nde, The National Partnership for Women and Families tarafından çekilen bir reklam filmi, konuya dikkat çekici bir eleştiri getirdi.

Amerika’daki çalışma sistemi ve hamilelik izni sorununu konu alan ‘A Long Five Years’ (Uzun Bir Beş Sene) isimli reklam filminde, doğum iznine çıkamadığı için bebeğini doğurmama kararı alan ve 260 haftalık hamile olan Lauren’in yaşadığı hayat trajikomik bir şekilde gözler önüne seriliyor.

 

amerikada doğum izni olmamasını eleştiren reklam filmi

lauren 260 haftalık hamile

 

Filmde, kendisinin ve eşinin doğum izni kullanamaması, Lauren’i tek bir çözüme götürüyor: bütün tatil günlerini ve izinlerini biriktirerek bebeğini 6 yaşına geldiğinde doğurmak. Bu yüzden tam tamına 260 hafta 5 gün 6 saattir hamile.

Reklam filmi boyunca fazlasıyla hamile kadının asansörde, ofis masasında, tuvalette karşılaştığı zorlukları görüyoruz. Lauren ve eşi ücretli izin haklarının olacağı bir ülkeye taşınmayı düşünmüşler tabii, ancak hiçbir havayolu şirketi ‘bu kadar hamile’ bir kadını uçağa kabul etmemiş. Reklam filminde neredeyse her gelişmiş ülkede ücretli doğum izni olmasına karşın Amerika’da olmadığı da vurgulanıyor.